Modele plastikowe cieszą się sporą popularnością. Ich sklejanie jest jednak dość skomplikowane. Warto jest zatem wiedzieć, jak robić to prawidłowo. Wszystko po to, aby cały proces sklejania modelu przebiegł pomyślnie.
Przede wszystkim porządek
Przed rozpoczęcie sklejania modelu powinno zrobić się porządek ze wszystkimi dołączonymi częściami. W pierwszej kolejności należy im się bardzo dokładnie przyjrzeć. Być może kilka z nich będzie wymagało oszlifowania. Przy wyjmowaniu z rami na elementach mogły zostać małe pozostałości ramki. Należy je usunąć jeszcze przez rozpoczęciem klejenia. Potem będzie to już mało efektywne.
Dokładność
Jak wspomniano wcześniej, na początku należy uporządkować wszystkie części. Jest to bardzo ważne, gdyż zdarza się, że klei się potem przez pomyłkę części do siebie niepasujące. Wiele z nich może być do siebie po prostu bardzo podobnych. Dlatego potrzebna jest tu bardzo duża dokładność. Przed rozpoczęciem klejenia należy zastanowić się także nad trzema ważnymi aspektami. Po pierwsze, czy wybrane części do klejenia na pewno do siebie pasują. Po drugie, w jakim miejscu dokładnie powinien zostać nałożony klej na danej części. I po trzecie, jak przytrzymane zostaną części po sklejeniu, czy przy gotowane są do tego odpowiednie narzędzia. W innym wypadku klejenie modelu może zakończyć się porażką.

Wybór kleju
Bardzo rzadko można sklepić cały model z wykorzystaniem tylko jednego kleju. Wynika to z tego, że model może składać się z elementów wykonanych z różnego materiału. Część materiału skleić można klejem do plastiku, część klejem cyjano-akrylowym, np. części metalowe, a części drewniane wymagają jeszcze innego kleju, przykładem może być klej Rakoll. Dlatego klej zawsze musi być odpowiednio dopasowany do klejonej powierzchni.
Tych trzech zasad przestrzegać powinna każda osoba zajmująca się modelarstwem. Przede wszystkim dotyczy to osób początkujących. Dzięki temu sklejanie modeli przebiegać będzie sprawnie i bez większych problemów. Nawet tych najbardziej skomplikowanych.