Alkomat to narzędzie, jakiego założeniem jest ustalenie ilości alkoholu w krwiobiegu człowieka na bazie oceny dmuchanego powietrza. Funkcjonuje na podstawie poboru powietrza(gazu) na receptor. Czujnik zmienia swoją wytrzymałość pod naciskiem oparów alkoholu oraz podaje wynik, jaki zastąpiony jest na wartości dziesiętne. Sercem alkomatu jest receptor oceniający powietrze wdmuchiwane podczas badania. W powietrzu znajdują się różnorodne gazy oraz treści – nie jedynie opary alkoholu.
Co to jest alkomat oraz jak funkcjonuje?
SAlkomaty czy również odmiennie testery trzeźwości to narzędzia, jakich założeniem jest ustalenie ilościowej ilości alkoholu w dmuchanym powietrzu. Dzięki tak wykonanemu pomiarowi charakteryzuje się natężenie alkoholu we krwi w czasie robienia pomiaru. Jak funkcjonuje alkomat? Najistotniejszym aspektem jest czujnik, zatem punkt podatny na alkohol. Po wdmuchaniu powietrza do środka urządzenia jest wykonany odczyt, potem układ elektroniczny alkomatu liczy ilość alkoholu w dmuchanym powietrzu.
Alkomat składa się z trzech ważnych elementów. Jako pierwszy należy wymienić system automatycznej obróbki powietrza. Jest odpowiedzialny za dopuszczenie części wdmuchiwanego powietrza do czujnika w urządzeniu, jaki stanowi swoiste „serce” pełnego sprzętu. Doskonałej klasy artykuł gwarantuje precyzję pomiaru bez względu na siłę z jaką powietrze wdmuchiwane jest do wnętrza. Jako inny ważny aspekt należy wymienić właśnie czujnik.
Sprawdź także: Daktela – oprogramowanie Call Center

Alkomaty – typy
Wszelkie istniejące na rynku narzędzia do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu można rozłożyć na trzy grupy we współzależności od tego, jaki czujnik – zatem najistotniejszy aspekt każdego tego rodzaju narzędzia, odpowiadający za wykonanie pomiaru – został w nich wykorzystany. Najprostsze, niejednokrotnie najtańsze oraz szczególnie zawodne (natomiast nie jest to regułą) alkomaty zaopatrzone są w czujniki elektroniczne (tzw. półprzewodnikowe). Podstawowym elementem takiego czujnika jest elektroda, na przestrzeni jakiej utlenia się wdmuchany alkohol, powodując podwyższenie przewodności półprzewodnika w stopniu odpowiednim do zawartości alkoholu w pomiarowej ilości powietrza.
Przy współpracy: https://elektromaniacy.pl/