Elementy grzejne, urządzenia cieplne i grzałki to nieodzowny fragment wielu linii technologicznych, zapewniający bezpieczeństwo ludzi i ciągłości produkcji. Ze względu na ich bardzo istotną rolę w kwestiach bezpieczeństwa użytkowania elementów grzewczych należy zadbać o to, aby była ona trwała, jakościowa i dobrze dopasowana do parametrów technicznych urządzenia grzewczego.
Rynek grzałek i elementów grzewczych jest naprawdę szeroki. Do wyboru dostępnych jest szereg kategorii związanych z grzałkami i elementami grzewczymi i każdy znajdzie coś dla siebie, co będzie dostosowane do własnych potrzeb i preferencji. Jednym z najważniejszych parametrów przy wyborze grzałek jest ich trwałość i niezawodność oraz jakość materiałów, z jakich jest wykonana. Ich zastosowanie jest naprawdę szerokie, ponieważ grzałki możemy spotkać na przykład w fabrykach produkujących i przetwarzających żywność. Dodatkowo stosowane są na przykład w komorach malarskich i lakierniczych, tunelach grzewczych, maszynach pakujących czy urządzeniach klimatyzacyjnych. Kolejnictwo, medycyna i laboratoria również mają duże zapotrzebowanie na elementy grzewcze, ponieważ większość z zabiegów wymaga zastosowania wysokich temperatur.
Tak szerokie zastosowanie elementów grzewczych w przemyśle i innych dziedzinach nauki sprawiło, że wzrosło zapotrzebowanie na ich różne rodzaje. Właśnie dlatego grzałki dzieli się na grzałki rurkowe, patronowe, opaskowe, płaskie, mikanitowe, ceramiczne oraz spirale grzejne wykonane z drutów oporowych. Grzałki rurkowe najczęściej wykonane są z drutu oporowego oraz izolowane są za pomocą tlenku magnezu (MgO) wypełniającego jego wnętrze. Zewnętrzna strona drutu oporowego zabezpieczona jest żaroodpornym, nierdzewnym i kwasoodpornym pancerzem. Zakres średnic grzałek jest naprawę szeroki, ponieważ do wyboru mamy średnice wynoszące 8,2mm lub 7,1mm i mocy dobieranej zależnie od urządzenia grzewczego i stosowanej metody ogrzewania, na przykład wodnej, powietrznej lub metalowej. Stosowane napięcie a takim przypadku utrzymane będzie w granicach od 12V nawet do 400V.
Sprawdź też: Przetwarzanie danych sejsmicznych – Geofizyka
Pozostałe rodzaje grzałek również posiadają specyfikacje techniczne, które należy sprawdzić zanim dokonamy zakupu wybranej grzałki. Niezależnie od dokonanego wyboru zawsze warto sprawdzić moc urządzenia grzewczego, do którego mamy zamiar dostosować grzałkę, aby jak najwydajniej nam służyło.